Kimdir

Celal Şengör Kimdir? Kısa Hayatı

Celal Şengör (d. 24 Mart 1955), Türk jeolog, akademisyen ve bilim insanı. İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nde profesördür. Şengör, yapısal jeoloji ve tektonik dallarındaki çalışmaları ile tanınmaktadır. Şerit kıtaların dağ kuşaklarının yapısına etkisini ortaya koymuş ve Kimmer Kıtası adını verdiği bir şerit kıta keşfetmiştir.

Şengör, 24 Mart 1955’te İstanbul’da doğdu. Robert Kolej’den mezun olduktan sonra, 1973’te İstanbul Üniversitesi’nde jeoloji mühendisliği okumaya başladı. 1976’da İstanbul Üniversitesi’nden mezun oldu. 1979’da Syracuse Üniversitesi’nde doktora yaptı. Doktora tezi, “Türkiye’nin Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun Tektonik Evrimi” idi.

Şengör, 1982’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 1986’da doçent, 1992’de profesör oldu. 2003’te Türkiye Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi. 2006’da Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim Ödülü’nü kazandı.

Şengör, Türkiye’nin en tanınmış jeologlarından biridir. Kitapları ve makaleleri dünya çapında okunmaktadır. Şengör, aynı zamanda çok iyi bir iletişimcidir. Televizyon programları ve gazete yazıları ile bilimi halka sevdirmektedir.

Şengör, tartışmalı bir kişidir. Bazıları onun bilimsel görüşlerini beğenmezken, bazıları onun cesaretini ve özgünlüğünü takdir eder. Şengör, Türkiye’de bilimin gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu